امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ شما در سایت وبیت هستید.
دسته ها
سبد خرید شما

محصولی موجود نمی باشد!

یکی از موضوعاتی که برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب همه روزه با آن سرو کار دارند پشتیبانی مرورگر ها است.

در گذشته بررسی اینکه آیا یک API  در جاوا اسکریپت یا یک ویژگی در CSS در چه موقعیتی از پشتیبانی مرورگر ها است کار ساده ای نبود و منبع متمرکزی برای این موضوع وجود نداشت ولی اکنون به همت Alexis Deveria ابزاری برای این موضوع طراحی شده و بصورت خیلی خوب و بروز نگهداری می شود.

جستجوی یک ویژگی:

در صورتی که نیاز داشتیم تا پشتیبانی مرورگرها را در یک مورد بررسی کنیم میتوانیم با مراجعه به سایت caniuse.com و تایپ ویژگی مورد نظرمان این موضوع را متوجه شویم. سپس سایت جدولی مربوط به پشتیبانی این ویژگی به ما ارائه میدهد. برای مثال میخواهیم ویژگی Transform 3D  را بررسی کنیم :

caniuse1-1024x593 بررسی پشتیبانی مرورگر ها

وضعیت یک ویژگی:

همان طور که در تصویر میبینید کنار عبارت جستجو شده برچسبی وجود دارد که برای ما WD می باشد.

 

w3c-state بررسی پشتیبانی مرورگر ها

این برچسب ها وضعیت این ویژگی را در مورد بلوغ آن در کنسرسیوم وب بیان می کنند.

هر ویژگی باید به کنسرسیوم وب معرفی شود و برای اینکه توسط کنسرسیوم تایید کامل را بگیرد باید چندین مرحله که نشان دهنده ثبات ویژگی هستند را بگذراند.

طبق جدول زیر مراحل و وضعیتشان به صورت زیر می باشد:

w3c-steps بررسی پشتیبانی مرورگر ها

 

 

یک سند است برای بررسی توسط جامعه وب منتشر میشود .و این امکان وجود دارد که یک سند به مرحله اخر نرسد و اگر استانداردی توسط شرکتی پیاده سازی شود آن شرکت موظف است تا اگر در مراحل بعدی این استاندارد دچار تغییر شد آن تغییرات را اعمال کند.

برای مثال اگر موزیلا  ویژگی Transform 3D را مورد پشتیبانی قرار دهد اگر در اینده هر تغییری توسط W3C ایجاد شد موزیلا موظف است که ان تغییرات را نیز پیاده سازی کند.

Working Draft

 

 

WD

 

 

سندی است که نیازمندی های فنی گروه کاری W3C را برآورده می کند و بصورت گسترده ای مورد بررسی قرار گرفته است. این یعنی استاندارد مورد نظر در این مرحله به بلوغ بیشتری نسبت به مرحله WD رسیده است. هدف CR این است که به جامعه توسعه دهنده اعلام کند که بررسی های نهایی باید انجام شود و همچنین تجربیات پیاده سازی های انجام شده جمع آوری شود و موارد دیگر…

Candidate Recommendation

CR

سندی است که توسط مدیر W3C پذیرفته و مورد قبول قرار گرفته شده است و آماده این است که به سند مورد تایید W3C تبدیل شود. این مرحله در حالی که مرحله مهمی محسوب می شود اما معمولا استاندارد را دچار تغییرات خاصی نمی کند.

Proposed Recommendation

 

 

PR

 

 

بالغ ترین وضعیت یک استاندارد است. در این مرحله استاندارد، چه بصورت تئوری و چه بصورت عملی تحت آزمایش ها و بررسی های گسترده ای قرار گرفته است. استاندارد در این مرحله مورد تایید W3C قرار می گیرد. 

 

Recommendation

 

 

REC

 

جدول مرورگرها :

همان طور که در تصویر می بینید هر مرورگری ستون مخصوص به خود را دارد و سلول های کوچکتر نشان دهنده ورژن مرورگر می باشد . سلول ها دارای رنگ های مختلفی هستند :

قرمز:  این نسخه از مرورگر ویژگی را پشتیبانی نمیکند .

سبز: این نسخه از مرورگر ویژگی را پشتیبانی میکند .

سبز کم رنگ: این نسخه از مرورگر ویژگی را به طور ناقص پشتیبانی میکند .

همان طور که در تصویر زیر میبینید در سمت راست و گوشه بالا برخی از سلول ها مستطیل زرد رنگی وجود دارد :

prefix بررسی پشتیبانی مرورگر ها

حال با هاور کردن بر روی مستطیل متوجه می شویم که در این نسخه از مرورگر ویژگی باید با پیشوند مخصوص مرورگر نوشته شود در غیر این صورت پشتیبانی نمی کند.

در ادامه در گوشه چپ و بالای سلول شماره ای قرار دارد که در آن اگر برای یک نسخه توضیحی نیاز باشد قرار می گیرد و شرح آن را می توان در قسمت Notes  پیدا کرد . و هم چنین با هاور کردن بر روی آن توضیح قابل مشاهده است.

notes بررسی پشتیبانی مرورگر ها

ممنون از دوستانی که در این آموزش همراه ما بوده اند در قسمت بعدی به توضیح دیگر تب ها و بقیه مطلب می پردازیم. میتوانید برای اطلاعات بیشتر مقاله همگام سازی قالب وردپرس با همه ی مرورگرها را مطالعه فرمایید.

شاد و پیروز باشید.

هاست و دامین ندارید!؟ هم اکنون سفارش دهید.

نکته : کپی بردای و انتشار مطالب وبیت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

توجه : لطفا مشکلات خود را در انجمن های وبیت مطرح کنيد.

منبع : وبیت

آیا مطلب موثر و مفید بود؟ حالا امتیاز خود ثبت کنید.
بازدید : 64 بار دسته بندی : آموزش css ، آموزش وردپرس دیدگاه : ۱ تاريخ : ۲۷ بهمن ۱۳۹۶
به اشتراک بگذارید :
فیسبوک گوگل تویتر کلوب فیسنما
فائزه سلطان پور

دیدگاه کاربران تعداد دیدگاه : ۱

فائزه سلطان پور
یاس دیتاکاربر سایت
پاسخ
شنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۶

عالی بود ممنون از شما

 ساختمان ساختمان ساختمان